Wszystko to co najlepsze prosto z Grecji. Przepisy kulinarne, zdjęcia i codzienne greckie życie.

czwartek, 31 października 2013

Greckie życie, grecki biznes - wywiad z Gosią Dobrowolską z firmy CRETE ADVENTURE TEAM

Małgosia Dobrowolska, urodzona w 1975. Pracę zawodową rozpoczęła w wieku 19 lat wspierając brata w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Rok później rozpoczyna pracę w Biurze Migracyjnym Nowej Zelandii, Australii i Kanady, gdzie do jej zadań należy pomoc w uzyskaniu wiz stałego pobytu w tych krajach oraz wysyłka studentów do szkół językowych w Australii i Nowej Zelandii. W 1997 roku rozpoczyna pracę w Ambasadzie Amerykańskiej w W-wie w sekcji konsularnej, dziale wiz imigracyjnych, gdzie oprócz pracy związanej z wydawaniem wiz odpowiada za korespondencję zawodową Konsula Generalnego z Członkami Kongresu Stanów Zjednoczonych. Od 1999 roku do końca pracy zawodowej w Polsce związana z Polkomtel S.A., przez pierwsze 5 lat w Biurze Finansowym, a kolejne 2 pracując dla Członka Zarządu Polkomtel S.A.
Od 1 maja 2006 roku do 30 kwietnia roku 2008 właścicielka jedynej polskiej kawiarni na Krecie - Cafe Vafe. Zwiększając w krótkim czasie czterokrotnie przychody firmy, przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowej marży, zdecydowanie zwiększa jej rentowność. Fakt ten w połączeniu z optymalnymi inwestycjami, doprowadza do niemal trzykrotnego zwiększenia wartości firmy. Zysk z tego tytułu realizuje w kwietniu 2008 roku.
Od 1 maja 2008 roku właścicielka firmy Crete Adventure Team. Odpowiedzialna za zarządzanie firmą, aktywnie uczestniczy przy tworzeniu strategii rozwoju na przyszłe lata. Odpowiedzialna za merytoryczną zawartość oferty na stronach www. Wykorzystując doświadczenie zdobyte jako Szef Kuchni Cafe Vafe, bierze aktywny udział przy przygotowaniu materiału do serwisu kulinarnego www.greckieprzepisy.pl (www.przepisygreckie.pl). oraz doborze produktów dla sklepu internetowego "Greckie Delikatesy"
Ponadto odpowiedzialna za organizację pobytów indywidualnych dla klientów Crete Adventure Team/Grecja dla Ciebie.
Z zamiłowania kucharz, uwielbia podróżować i marzy o zwiedzeniu Ameryki Południowej oraz Bliskiego Wschodu. Od lat wielbicielka cięższego brzmienia i kina gangsterskiego, nieuleczalnie uzależniona od bywania na koncertach swoich ulubionych wykonawców.

Poniżej wywiad z Panią Gosią Dobrowolską.

Tomasz Dziewulski: Rok dzielicie na kilka miesięcy w Grecji, resztę czasu spędzacie w Polsce. Skąd pomysł na wyjazd do Grecji? Jak długo zamierzacie Państwo tam zostać?
Gosia Dobrowolska: Obecnie naszym stałym miejscem zamieszkania jest Polska, a w Grecji spędzamy 3-4 miesiące w roku. Nie jest to już tylko i wyłącznie Kreta, ale również inne części kraju. Nasza praca to głównie smakowanie i wybieranie lokalnych produktów do naszych Greckich Delikatesów, które prowadzimy w kraju. Jesteśmy bezpośrednim importem najlepszych oliw z Krety, oliwek z Peloponezu i Grecji Centralnej, suszonych pomidorów, przypraw, chałw macedońskich, miodów tymiankowych, kosmetyków na bazie oliwek i wielu innych produktów. Jednocześnie zbieramy materiały, które wzbogacają nasze przewodniki, które oferujemy klientom podróżującym z nami do Grecji. Wyjazdy indywidualne to druga odnoga naszej działalności.


T.D: Kiedy pierwszy raz wyjechaliście Państwo do Grecji?
G.D: Pierwszy raz wspólnie wyjechaliśmy na Kretę w 2004r. i już wtedy to miejsce skradło nasze serca. Przed przeprowadzką w 2006r. odwiedziliśmy je kilkukrotnie o różnych porach roku. Ja po raz pierwszy do Grecji przyjechałam w 1989r. z rodzicami na rodzinne wypoczynek w okolice Kavali na północy Grecji. Dziś rodzice śmieją się, że niepotrzebnie namawiali mnie bym wrzuciła monetę do fontanny z życzeniem "jeszcze tu wrócę". I tak się stało.

T.D: Czy mieszkając na Krecie macie Państwo stałe miejsce zamieszkania, czy zmieniacie miejsca w zależności od potrzeb?
G.D: W latach 2006-2011 naszym stałym miejscem zamieszkania była Kreta. Nasz syn przyszedł tam na świat i spędził większość swojego życia. Nasza córka urodziła się już w Polsce i właśnie ze względu na dzieci zdecydowaliśmy się więcej czasu spędzać w kraju, by dziadkowie mogli również nacieszyć się wnukami. Właśnie wróciliśmy z kolejnego pobytu na Krecie, a za miesiąc znów tam lecimy. Zimą jesteśmy obecnie podczas zbioru oliwek i wytłaczania oliwy, którą następnie sprowadzamy do Polski. Zimą jest też czas na zbiór najlepszych pomarańczy i ustrzelenie świetnych zdjęć przepięknych pustych plaż czy ośnieżonych gór.

T.D: Jak wygląda obecnie sytuacja w Grecji? Mamy faktycznie ten kryzys?
G.D: Kryzys jest widoczny szczególnie zimą. Turyści wyjeżdżają, większość hoteli i tawern jest zamknięta, a Grecy (jeśli pracują również w rolnictwie), muszą przeżyć do rozpoczęcia kolejnego sezonu. Od 2006r. sytuacja ekonomiczna w Grecji zmieniła się diametralnie. Otwarcie tawerny nie stanowi już takiego problemu, jak wówczas, gdy sami zaczynaliśmy i trzeba było zapłacić wysokie "odstępne". Dziś "odstępne" w zasadzie nie występuje, dużo lokali stoi pustych i jest gotowych do wynajęcia od zaraz. Problemem jest utrzymanie się na rynku przez cały rok, w miejscu, gdzie praca jest bardzo sezonowa, a koszty utrzymania znacznie wyższe niż w Polsce.

T.D: Skąd pomysł na polską kawiarnie Cafe Vave? Chyba ciężko zarządzać greckim biznesem będąc w Polsce. 
G.D: Wiedzieliśmy, że chcemy wyjechać na Kretę, a prowadzenie Cafe Vafe miało nam dać możliwość życia na wyspie. To był wspaniały czas, bardzo duża lekcja wytrwałości, samodzielności i radzenia sobie w całkowicie obcym środowisku. Dziś Cafe Vafe nazywa się Hideway Cafe i jest prowadzone przez Brytyjkę Ronnie. Wciąż jest to miejsce, gdzie spotykają się cudzoziemcy mieszkający na stałe na Krecie, a my odwiedzamy zawsze, gdy jest to możliwe.

T.D: Ciężko wystartować z biznesem w Grecji ?
G.D: Prowadzenie działalności w Grecji jest trudne ze względu na dość mocno rozbudowaną biurokrację. Uzyskanie pozwolenia na prowadzenie kafenionu (wydanie licencji) zajęło nam 8 miesięcy, dziś ten czas na pewno można skrócić, bo samo wydanie pozwolenia na pobyt dla Polaków znacznie się skróciło. W 2006r. Polska była dość krótko w UE i nie byliśmy w Schengen, więc wymagano od nas znacznie większej liczby dokumentów niż obecnie. Obecnie najtrudniej jest nie rozpocząć, a prowadzić działalność.

Dziękuje za rozmowę i życzę sukcesów.


14 komentarzy:

  1. Wywiad bardzo ciekawy, podobnie jak cały blog. Właśnie takiego szukałem! Z przyjemnością dodaję Cię do mojego bloga-katalogu skupiającego najlepsze polskie blogi o tematyce wakacyjnej - http://najlepszeblogiwakacyjne.blogspot.com/. Mam nadzieję na udaną współpracę. Pozdrawiam, Marek.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za pozytywną opinię i dodanie do katalogu blogów wakacyjnych. Twój komentarz zmotywował mnie do dalszego ciągłego tworzenia blogu :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy wpis, Kreta jest cudna!

    OdpowiedzUsuń
  4. Super się czytało :) Gratulacje :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Fakt, kawał dobrej lektury :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Jeśli interesuje was gotowa spółka, to koniecznie zerknijcie sobie na ofertę firmy Spolka.org - znajomy ich poleciłi naprawdę wydają mi się solidni. Mnie też pomogli ze wszystkim, warto było. Fajne jest to, że znają się na rzeczy, to ważne w dzisiejszych czasach. Poza tym własna firma to rewelacyjna sprawa, uważam, że każdy powinien chociaż spróbować.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja zdecydowałem się otworzyć firmę w Polsce, czego absolutnie nie żałuję. Księgowością początkowo zajmowałem się samodzielnie, ale zaczęła mi sprawiać ogromne trudności (po czasie, zdecydowałem się więc powierzyć ją tej firmie: https://www.crowe.com/pl/services/audyt/badanie-sprawozdan-finansowych)

    OdpowiedzUsuń
  8. W sumie prowadzenie firmy jest ogólnie wyzwaniem i trzeba cały czas pracować. Ja za to ułatwiam sobie pracę w przedsiębiorstwie poprzez wprowadzenie elektronicznego obiegu faktur https://www.connecto.pl/elektroniczny-obieg-faktur-w-firmie/ i polecam każdemu takie rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń
  9. A jeśli potrzebowalibyście biura do swojego biznesu, to warto wynająć któreś ze strony: https://www.vertigoproperty.pl/oferta/biura-wola/ . Są to biura w Warszawie - polecam.

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  11. Ja dopiero zaczynam swój biznes i muszę przyznać, że interesuje mnie współpraca zagraniczna. W takiej sytuacji już kontaktowałem się z firmą https://taxology.co/pl/ gdyż zależy mi na płaceniu podatku VAT w Unii Europejskiej.

    OdpowiedzUsuń